Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Vojenské muzeum
Vojenské muzeum

VOJENSKÉ MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII V ROKYCANECH


Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Provozovatelem muzea je Nadace pozemního vojska AČR. Muzeum je hlavním pořadatelem akce BAHNA. Nachází se v bývalém vojenském objektu nedaleko za městem Rokycany, u silnice 183, směr Šťáhlavy.

Muzeum vojenské techniky
Muzeum vojenské techniky

Muzeum bylo otevřeno dne 11. listopadu 1997, při příležitosti oslav Dne veteránů, velitelem pozemního vojska generálem Jiřím Šedivým. K přestřižení pásky došlo symbolicky v 11 hodin 11 minut, tedy v čase ukončení první světové války.

Od vzniku muzea se podílí na jeho provozu a další činnosti i muzejní spolek Klub vojenského muzea na demarkační linii v Rokycanech, o. s.

 • I v letošním roce 2016 připravujeme AKCI našeho vojenského muzea:
 • Vážení návštěvníci, z provozních důvodů bude muzeum pro veřejnost otevřeno až od 29.4.2016. Důvodem je dokončování novinek pro sezónu 2016:
  – nové stání pro obrněnou techniku
  – ve spolupráci s ČASOD nová expozice Historie vojenství na Rokycansku
  – nová přístupová cesta do muzea pro pěší
  – výměna oken ve vnitřní expozici
  Omlouváme se a těšíme se na Vaši návštěvu v roce 2016.
 • Otevření vojenského muzea na demarkační linii v roce  2016

 • AKCE pro děti i dospělé:

Dobrodružná stezka „Hledej vojína Rayna“

Datum 01. 06. 2016 – 05. 07. 2016 od 09:00 do 18:00

Akce pro děti
Akce pro děti

V Muzeu na demarkační linii v Rokycanech neustal ruch ani po ukončení akce Bahna 2016 29.6. 2016 Celý týden probíhalo dovážení techniky zpět do areálu muzea a její čištění tak, aby byla již od pátku k dispozici návštěvníkům muzea. Již na tuto sobotu 2.7. a úterý 5.7. jsme připravili pro malé návštěvníky dobrodružnou stezku „Hledej vojína Rayna“ Chceme hned na začátku prázdnin našim malým návštěvníkům zpestřit běžnou prohlídku expozic muzea. Při procházení areálu budou pátrat po ztraceném vojínu a všem, kterým se ho podaří najít pak prozradí nápovědu pro otevření vojenské bedny s odměnou. Pro dospělé návštěvníky je na úterý ve 10,00 hod. připravena komentovaná prohlídka s průvodcem po expozicích muzea. Zbývá jen dodat, že muzeum je otevřeno denně od 9,00 hod do 18,00 hod.

Akce v Plzni
Akce v Plzni
Expozice vojenského muzea
Expozice vojenského muzea

Areál muzea se skládá z venkovní a vnitřní expozice. Venkovní expozice muzea obsahuje více než 150 ks vojenské převážně pojízdné techniky z období druhé světové války a z poválečné výzbroje ČSLA a AČR. Součástí venkovní expozice je také ženijní, spojovací a protiletadlová technika, obrněné transportéry, tanky a výzbroj dělostřelectva. Vnitřní expozice obsahuje výzbroj, výstroj, dokumenty a uniformy československé prvorepublikové armády a jejího opevnění opevnění, Wehrmachtu, armády Velké Británie, USA aSovětského svazu. Součástí je i část věnovaná holokaustu a II. odboji na Rokycansku. Otevřeno je od 1. dubna do 31. října každý den od 9 do 18 hodin.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo pro návštěvníky trojrozměrnou výstavu Přínos legionářů pro vznik Československa. Výstava seznamuje s formováním jednotek. V době od 6. července 2015 do 31. srpna 2015 jsou expozice Muzea na demarkační linii v Rokycanech rozšířeny o výstavu k 70. výročí osvobození. V sobotu 20. června 2015 proběhla na tankodromu u Strašic akce Den pozemního vojska – BAHNA 2015.

Vojenské muzeum - ceník prohlídky vojenského muzea
Vojenské muzeum – ceník prohlídky vojenského muzea

 

 

Zimní úpravy venkovní expozice vojenského muzea
Zimní úpravy venkovní expozice vojenského muzea

Exponáty – odkazy:

štábní automobil Škoda 903 Superb, četnický autokar Walter, replika obrněného automobilu Tatra vz.30, legendární Willys MB, Dodge, GAZ 67, nakladní automobil Studebaker US-6, GMC 353 CCKW, několik verzí standardních německých nákladních automobilůOpel Blitz, Mercedes či Phänomen Granit, Praga RN, Tatra 57 K, Ford Canada, Bedford OXD, mnoho typů vozidel Tatra, Praga, Zil, Ural, Gaz, Uaz, Kraz, legendární sovětský tank T-34/85, samohybné dělo SU-100, kolopásový transportér OT-810 v několika verzích, vyprošťovací tank VT-34, VT-55, střední tank T-55AM2,T-72 a mnoho dalšího.

Venkovní expozice vojenského muzea - tanky T-34/85
Venkovní expozice vojenského muzea – tanky T-34/85
legendární sovětský tank T-34/85
legendární sovětský tank T-34/85